021-26290655
بررسی شرایط شما بصورت رایگان در تمام طول شبانه روز رزرو وقت مشاوره فرم‌های ارزیابی رایگان
https://ezam-daneshjoo.ir/wp-content/uploads/2018/02/UK_CostsFinancing-e1523006552242-232x348.jpg

مقدمه

ارائه دهندگان بورسیه تحصیلی آلمان عمدتا 13 پایه بورسیه و کمک هزینه را برای ارتقاء دانش آموزان با استعداد ارائه میکنند، این بورسیه ها توسط وزارت فدرال آموزش و پژوهش آلمان پشتیبانی می شوند. بورسیه های تحصیلی از لحاظ اجتماعی و اقتصادی به دانشجو کمک خواند کرد. به غیر از سازمان های متداول ارائه کننده بورسیه به دانش آموزان با استعداد، آلمان بیش از یک هزار بورس تحصیلی برای دانش آموزان نیازمند به حمایت قرار داده است. و اغلب افراد افراد خاصی و از شهرهای کوچک را هدف قرار می دهند. بسیاری از دانشگاهها نیز کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان خود اعطا می کنند.

اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در آلمان هستید اما به سبب هزینه های بالای تحصیل در این کشور این امکان برای شما وجود ندارد، شما می توانید از طریق بورسیه تحصیلی آلمان امکان مهاجرت ارزان تحصیلی را برای خود فراهم کنید.

آلمان نه تنها ارزان ترین و دانشجویی ترین کشور اروپا برای تحصیل است بلکه در سطح بین المللی هم دارای اعتباری ویژه ای است. آلمان که مکانی برای چند تا از بهترین دانشگاه های جهان است چند تا از دوره های درسی خود به ویژه در مقطع فوق لیسانس را به زبان انگلیسی ارائه می کند. ما در این مطلب مختصر منتخبی از بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی که دوست دارند در آلمان ادامه تحصیل بدهند گردآوری کرده ایم.

قوانین و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

حدود دو سوم از دانشجویان در مقاطع ارشد و دکتری بورسیه تحصیلی آلمان را دریافت میکنند، در سال 2011 حدود ده درصد از دارندگان بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی اعطا شد. در این مقاله به بررسی انواع بورسیه تحصیلی دولتی و غیر دولتی در آلمان می پردازیم.

اخذ بورسیه تحصیل رایگان آلمان معمولا کاری مشکل است و تنها به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد، معمولا بورسیه تحصیلی مقطع دکترا یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد آلمان بیشتر از دیگر بورسیه های تحصیلی دوران کارشناسی در دسترس هستند.

بورسیه های دولتی برای تحصیل در آلمان

 • بورسیه های DAAD – سرویس تبادل دانشگاهی آلمان (DAAD) برای دانشجویان بین المللی بورسیه های زیادی را در سطوح تحصیلی مختلف ارائه می کند.
 • اراسموس – اراسموس پلاس که بزرگترین ارائه دهنده ی بورسیه ی تحصیلی در اتحادیه ی اروپا است توسط کمیسیون اروپا هدایت می شود و دانشجویان بین المللی را که دوست دارند در اروپا تحصیل کنند را تامین مالی می کند و هزینه ی زندگی افرادی که برای تحصیل در اروپا در دوره ی تبادل شرکت می کنند تقبل می کند.

 

بورسیه های غیردولتی برای تحصیل در آلمان  

 • بنیاد آلفرد تاپفر – این بنیاد به دانشجویان اروپایی (غیر از آلمان)، ترکیه که دوست دارند در آلمان در رشته ای مرتبط با فرهنگ، علوم اجتماعی، هنر، معماری یا کشاورزی و جنگلداری در مقاطع بالای لیسانس تحصیل کنند بورسیه می دهد. در حال حاضر نمی توان تقاضا داد؛ اما در اواخر 2017 می توان تقاضاهای جدید را ارائه نمود.
 • فلوشیپ بین المللی پسادکترای انشتین – این فلوشیپ توسط بنیاد انشتین اسپانسر می شود و دانشجویانی که در مقطع پسادکترا در دانشگاهی واقع در برلین به تحقیق می پردازند را بورسیه می کند.
 • بورسیه های هانریش بل برای دانشجویان بین المللی – این بورسیه ها متعلق به دانشجویان مقطع لیسانس و دکتری است که می خواهند در آلمان در موسسه ای معتبر تحصیل کنند.
 • فلوشیپ های تحقیقاتی هومبولت برای محققان پسادکترا – این بورسیه ها مختص دانشمندان و محققان در هر رشته و از هر ملیتی است. دانشجویان کشورهای در حال توسعه می توانند تقاضای فلوشیپ گئورگ فورستر (Georg  Forster) بدهند.
 • بورسیه های Konrad-Adenauer Stiftung – بورسیه های ماهیانه ی فوق لیسانس و دکتری برای متقاضیان بین المللی زیر 30 سال که در وطن خود یک دوره تحصیلات دانشگاهی را به اتمام رسانده اند. شما برای اخذ این بورسیه باید نمرات و معدل بالایی داشته باشید و به طور فعالانه در کاری داوطلبانه برای بهبود وضعیت جامعه ی خودتان تلاش کرده باشید و به مسائل سیاسی علاقه مند باشید.
 • بورسیه های علمی Kurt Hansen – بورسیه های علمی برای تحصیل در آلمان با تامین مالی بنیاد Bayer از دانشجویانی که برای تدریس در زمینه های علمی در حال آموزش هستند استقبال می کند.
 • فلوشیپ بین المللی ماری کوری برای کشورهای در حال توسعه – بورسیه های تحقیقاتی پسادکتری برای دانشجویان بین المللی که مایل هستند در آلمان تحصیل کنند. این بورسیه ها توسط کمیسیون اروپا تامین مالی می شوند.
 • بورسیه ی Mawista – بورسیه هایی برای افرادی است که دارای فرزند هستد و دوست دارند در خارج، منجمله آلمان تحصیل کنند.
 • Deutschland Stipendium– بورسیه های مبتنی بر شایستگی علمی با مبلغ ماهانه 300 یورو در اختیار دانشجویان با استعدادی قرا دارد که در دانشگاه های آلمان ثبت نام کرده اند. ملیت و درآمد تاثیری بر شانس پذیرفته شدن در این بورسیه ها ندارد.
 • انجمن Helmholtz – فلوشیپ های سالانه در اختیار دانشجویان دکتری و پسادکتری سراسر جهان قرار دارد و فرصتی را به آنها می دهد تا در مرکز Helmoltz آلمان تحقیق کنند و حقوق دریافت کنند.

بورسیه های دانشگاهی برای تحصیل در آلمان

 • دانشکده ی بین المللی علوم اجتماعی برمن (BIGSSS) – فرصت هایی را برای دانشجویان پیشادکتری، دکتری و پسادکتری جهت تحصیل در دانشگاه برمن آلمان فراهم می کند.
 • بورسیه های DRD برای شهروندان آفریقای سیاه – بورسیه هایی مبتنیبر شایستگی علمی و تحصیلی برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه ی آفریقای سیاه که مایل هستند در مقطع فوق لیسانس مدیریت و علوم اداری در دانشگاه Ruhr-University Bochum تحصیل کنند.
 • دانشکده ی امور مالی و مدیریت فرانکفورت بدون شهریه – 10 بورسیه ی بدون شهریه برای دانشجویان دوره ی دکتری که در رشته های امور مالی، حسابداری، ریاضیات و مدیریت کسب و کار به زبان انگلیسی تحصیل می کنند وجود دارد.
 • فلوشیپ FRIAS Cofund برای محققان بین المللی – بورسیه های آلمانی برای دانشجویان بین المللی که در دانشگاه Freiburg در سطح تحقیقاتی تحصیل می کنند وجود دارد.
 • بورسیه های دوه ی فوق لیسانس علوم کاربردی دانشگاه هامبورگ – بورسیه هایی برای تمام دانشجویان بین المللی (از همه رشته ها منهای طراحی، سلامت عمومی و مدیریت دولتی) که در دوره ی فوق لیسانس این دانشگاه ثبت نام کرده اند.
 • بورسیه ی بین المللی HHL برای رهبری موثر و مسئولانه – فرصت های بورسیه برای تحصیل در رشته ی مدیریت در مقطع فوق لیسانس در دانشکده ی مدیریت HHL Leipzig
 • فلوشیپ های تحقیقاتی بین المللی دانشگاه همبولت – فرصت های تحقیقاتی برای دانشجویان بین المللی که مایل هستند در رشته های تاریخ، انسان شناسی، حقوق، جامعه شناسی، علوم سیاسی ، جغرافی ، اقتصاد و یا مطالعات منطقه ای در دانشگاه همبولت تحصیل کنند.
 • دوره های بین المللی دکتری در دانشکده ی مطالعات اروپای شرقی (۵ دلیل برای تحصیل در بلوک شرق اروپا) و جنوب شرقی اروپا – فرصت هایی برای مطالعه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه ماکسیمیلیانز مونیخ و یا دانشگاه رگنزبورگ جهت تحصیل در مورد اروپای شرقی و کشورهای جنوب شرقی اروپا.
 • فلوشیپ های بین المللی دکترا در دانشکده ی تحقیقاتی ماکس پلانک در رشته های دینامیک سازه ای و تصویربرداری فوق سرعت – بورسیه هایی برای دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا جهت تحصیل در دانشگاه هامبورگ در رشته های فیزیک یا شیمی.
 • بورسیه های KAAD برای کشورهای در حال توسعه – بورسیه هایی برای دانشجویان بین المللی از کشورهای در حال توسعه (منجمله آفریقا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای لاتین) جهت مطالعه در یکی از دانشگاه های آلمان در مقطع فوق لیسانس یا دکتری. نامزدها باید دانش زبان آلمانی داشته باشند و پیرو مذهب کاتولیک – مسیحی باشند.
 • بورسیه های MBA کوفی عنان بری کشورهای در حال توسعه – تا حداکثر 5 دانشجوی بین المللی از کشورهای در حال توسعه بری تحصیل تمام وقت به مدت یک سال در رشته ی MBA در دانشکده ی اروپایی مدیریت و فناوری واقع در برلین.
 • بورسیه های دانشگاه Ulm برای دانشجویان بین المللی – بورسیه های متناسب با نیاز برای دانشجویان بین المللی که در شرف فارغ التحصیلی از دانشگاه Ulm باشند. تنها یک ترم تامین مالی می شود.
 • بورسیه های شایستگی دانشگاه هامبورگ – بورسیه ی تمام دانشجویان بین المللی که عملکرد تحصیلی فوق العاده دارند(در همه رشته ها و همه ی مقاطع) و حد اقل به مدت دو ترم در رشته ی خود ثبت نام کرده اند. این بورسیه ها نیاز مالی متقاضی را هم در نظر می گیرند و متقاضیان باید آماده باشند در فرایند بین المللی سازی دانشگاه هامبورگ مشارکت کنند.
 • بورسیه های دانشگاه RWTH Aachen – فرصت هایی برای تامین مالی دانشجویان بومی و بین المللیدر دانشگاه RWTH Aachen.

زبان و الزامات بورسیه تحصیلی آلمان

زبان تحصیل در آلمان در این کشور آلمانی می باشد. و تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور می باشد. در این کشور اخذ بورسیه تحصیلی بدون مدرک زبان آلمان ممکن نیست و شخص بایستی دارای مدرک زبان b1 باشد.

 

سوالات متداول در مورد بورسیه تحصیلی آلمان

تیم مشاوره موسسه اسپید آروین تعدادی سوال در موضوع بورسیه تحصیلی المان که شاید بصورت ابهام در ذهن شماست را با پاسخ اماده سازی کرده است که امیدواریم سوالتان را در بین انها پیدا کنید و در صورتی که پیدا نکردید میتوانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

برای تحصیل در آلمان چه باید کرد؟

نخستین گام در این‌راه جمع‌آوری اطّلاعاتی است در مورد:  شرایط دریافت پذیرش تحصیلی، سطح معلومات مورد نیاز در زبان آلمانی، چگونگی دریافت روادید دانشجویی و اجازه‌‌ی اقامت در کشور آلمان. متقاضی می‌بایست سطح معلومات خود در زبان آلمانی را با ارائه‌ی مدرکی معتبر به اثبات برساند. داوطلبانی که هدفشان تحصیل در رشته‌های بین المللی است، از این قاعده مستثنی هستند. یکی از شرایط لازم برای تحصیل این گروه از دانشجویان، تسلّط کافی به زبان انگلیسی است.
چگونه سطح معلومات متقاضی در زبان آلمانی سنجیده می‌شود؟
برای تحصیل در مراکز آموزش عالی آلمان، ارائه‌ی مدارکی که نشان‌دهنده‌ی تسلّط کافی داوطلب به زبان آلمانی است، ضروری است. تنها داوطلب‌هایی که قصد تحصیل در رشته‌های بین‌المللی را دارند، از این قاعده مستثنی هستند. برای دریافت این مدارک می‌توان در آزمون‌های زبان ویژه‌ای که هم در ایران و هم در آلمان برگزار می‌شوند، شرکت کرد.
ارائه چه مدارکی برای تحصیل در آلمان ضروری است؟
مهمترین مدرک روادید دانشجویی است. برای متقاضیان تحصیل در آلمان سه نوع روادید وجود دارد:
روادیدی که فقط برای فراگیری زبان در آلمان صادر می‌شود (Sprachvisum)
روادید متقاضی تحصیل ( Studienbewerbervisum)
روادید دانشجویی ( Visum zu Studienzwecken)

تنها داشتن روادید دانشجویی امکان اقامت و تحصیل دانشجویی در آلمان را فراهم می‌سازد. متقاضی می‌بایست افزون‌بر روادید دانشجویی،  گذرنامه‌ی معتبر و اصل مدارک ( کارنامه‌های‌) تحصیلی خود را نیز ارائه دهد.
نحوه‌ی پذیرش دانشجو در رشته‌های گوناکون چگونه است؟
بخش روابط بین الملل دانشگاه‌ها  (Akademisches Auslandsamt)و مرکز اصلی  توزیع سهمیه‌ی دانشجویی (ZVS) ، مسئولیّت توزیع جواز دانشجویی در رشته‌های گوناکون را به عهده دارند. پذیرش تحصیلی تنها زمانی صادر می‌شود که متقاضی دارای جواز ورود به مراکز آموزش عالی(Hochschulzugangsberechtigung) باشد. پس از دریافت همه‌ی این مدارک، متقاضی می‌تواند در مراکز آموزش عالی نام‌نویسی(Einschreibung) کند.
متقاضی می‌باید خود را پس از ورود به آلمان نزد چه اداره‌هایی معرّفی کند؟
مهمترین اداره‌، اداره‌ی خارجی‌ها (Ausländeramt)و اداره‌ ثبت احوال  (Einwohnermeldeamt) است. داوطلب تحصیل در آلمان می‌باید در اداره‌ی خارجی‌ها مدارکی ارائه دهد که دال بر تأمین هزینه‌ی تحصیل دانشجو در آلمان ‌باشند. اجازه‌ی اقامت دانشجویی در آلمان تنها برای یک سال صادر می‌شود و باید هر ساله تمدید شود.

آیا کارنامه‌ها‌ی تحصیلی و دیگر مدارک باید تأیید شوند؟

برای درخواست تحصیل در آلمان می‌بایست  تمام مدارک و کارنامه‌های متقاضی نخست ترجمه و سپس به‌طور رسمی تأیید شوند. برای درخواست پذیرش، تنها به ترجمه‌ی تأیید شده‌ی این مدارک نیاز است. نکته‌ی مهم : هیچ‌گاه اصل مدارک خود را تحویل ندهید.  ارایه ترجمه‌ی تایید شده‌ی مدارک کافی است.
آیا دانشجو می‌‌بایست خود را بیمه‌ی درمانی کند؟
دانشجویان آلمانی و دانشجویان سایر کشورها زیر پوشش شرکت‌های بیمه‌ی خدمات درمانی دولتی  (gesetzliche Krankenkasse)  قرار می‌گیرند. حق بیمه‌ی دانشجویی تقریبا ۵۰ یورو در ماه است.
چه مقدار پول برای تحصیل در آلمان لازم است؟
هزینه‌ی زندگی در آلمان بالاست. میزان مخارج زندگی دانشجویی در آلمان بستگی زیاد به شهری دارد که دانشگاه در آن واقع ‌است. در بیشتر ایالت‌ها، دانشجویان هنوز شهریه‌ای به دانشگاه نمی‌پردازند. ولی دانشجو برای تامین مخارج زندگی‌‌اش می‌باید ماهیانه در حدود ۶۶۰ یورو پول داشته ‌باشد.
دانشجو کجا و چگونه می‌تواند جایی برای زندگی پیدا کند؟
از طریق روزنامه‌ها، آگهی‌ها یا تابلوهای اعلانات. آپارتمان‌های اشتراکی(Wohngemeinschaft) یا خوابگاه‌های دانشجویی(Studentenwohnheim) امکانهای خوبی برای زندگی مناسب دانشجویی هستند. بعلاوه اداره‌ی امور صنفی و فوق برنامه‌ی دانشجویی (Studentenwerk)  وبخش روابط بین‌الملل دانشگاه مربوطه   (Akademisches Auslandsamt) هم در یافتن مکانی برای زندگی، به دانشجویان کمک می‌کنند.

آیا دانشجو در آلمان برای کارکردن نیاز به اجازه‌ی کار دارد؟
خیر، امّا در این مورد محدودیّت‌هایی وجود دارد. دانشجویان کشورهای غیرازاعضای اتّحادیّه‌ی اروپا، مجازند  تنها ۹۰ روز در سال کار کنند. از سوی دیگر در برخی ایالت‌ها، این دانشجویان اجازه دارند تنها در تعطیلات بین دو نیم‌سال تحصیلی کار کنند.

هزینه‌‌های زندگی دانشجویی

هر دانشجو برای تأمین مخارج زندگی در آلمان، ماهیانه به ۶۶۰ یورو احتیاج دارد. هزینه‌زندگی در کشور آلمان بالاست. ۶۶۰ یورو در ماه پول زیادی نیست. با این مبلغ در ماه، دانشجو زندگی کاملاً ساده‌ای خواهد داشت. برای اینکه از این پول کم بتوان به بهترین شکل استفاده کرد، باید به هزینه‌های ثابت زندگی در آلمان توجّه کرد و آن‌ها را تا آن‌جا که امکان دارد، پایین نگه‌داشت. یکی از این هزینه‌های ثابت کرایه‌ی خانه است.

شهریه‌

پیشتر دانشجو برای تحصیل در مراکز آموزش عالی دولتی آلمان مجبور به پرداخت شهریه نبود. امّا پس از لغو ممنوعیّت مطالبه‌ی شهریه از دانشجویان، درسال ۲۰۰۵، توسّط  دادگاه قانون اساسی دولت فدرال آلمان  Bundesverfassungsgericht، در بسیاری از ایالت‌ها، در آینده دانشجویان مجبور به پرداخت شهریه خواهند بود. برخی ایالت‌ها مطالبه‌ی شهریه از دانشجویان را از نیمسال زمستانی ۲۰۰۶ـ۲۰۰۷ آغاز کرده‌اند. شهریه‌ی پرداختی ۵۰۰ یورو در هر نیم‌سال تحصیلی “زِمِستِر” (Semester) تعیین شده‌است. بهتر است قبل از اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی، از این‌نکته که آیا در مرکز آموزش عالی انتخابی شما هم شهریه پرداخت می‌شود یا خیر، اطلاع حاصل کنید.

شهریه‌ی تحصیل درازمدّت  Langzeitgebühren

دانشجویانی که دوران تحصیل آنها به درازا می‌کشد و تعداد نیمسال‌های تحصیلی‌شان از حدّ مجاز پیش‌بینی شده، می‌گذرد، باید شهریه بپردازند. این شهریه افزون بر عوارض دانشجویی است که به طور عادّی به دانشگاه پرداخته‌ می‌شود و مقدار آن تا ۸۰۰ یورو در هر نیمسال تحصیلی می‌رسد. موعد پرداخت این شهریه معمولاً پس از ۷ سال تحصیل یا به عبارتی پس از ۱۴ نیمسال تحصیلی است.

  کانال تلگرام اسپید آروین
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.