021-26290655
بررسی شرایط شما بصورت رایگان در تمام طول شبانه روز رزرو وقت مشاوره فرم‌های ارزیابی رایگان
سیستم آموزشی آمریکا

                                 سیستم آموزشی کشور آمریکا

سیستم آموزشی در کشور آمریکا یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیا می باشد کشور آمریکا دارای برترین و قوی ترین دانشگاه ها و کالج ها می باشد ومدارک آموزشی که در مقاطع مختلف در این کشور صادر می شود از جمله مقطع کارشناسی , مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا (PHD) در سراسر دنیا معتبر می باشد .

بیش از 4500 موسسه آموزشی مجاز و معتبر در کشور آمریکا وجود دارد واز آنجا که سیستم آموزشی در آمریکا بسیار متنوع و گسترده می باشد هر دانشجو می تواند با توجه به نیاز های تحصیلی و شرایط مالی و شخصی خود دانشگاه یا کالج مورد نظر خود را انتخاب نماید .

بطور کلی دو نوع دانشگاه در کشور آمریکا وجود دارد نوع اول دانشگاه های ایالتی (دولتی) و نوع دوم دانشگاه های خصوصی. دانشگاه های ایالتی دانشگاه های بزرگتری هستند و در نتیجه ظرفیت پذیرش بیشتری دارند .

علاوه بر این دانشگاه های کشور آمریکا به دو نوع دانشگاه های تحقیقاتی و غیر تحقیقاتی تقسیم می شوند : دانشگاه های تحقیقاتی

دانشگاه هایی هستند که فعالیت های تحقیقی و پژوهشی نیز انجام می دهند و دانشجویان مقاطع دکترا در این نوع دانشگاه ها پذیرش می شوند اما دانشگاه های غیر تحقیقاتی دانشگاه هایی هستند که تنها به آموزش و تدریس می پردازند و دوره ها آموزشی دوساله و چهارساله برگذار می کنند و حداکثر مدرک تحصیلی که صادر می کنند تا مقطع کارشناسی ( لیسانس) می باشد .

اغلب دانشگاه های معروف شرایط پذیرش مشکل تری دارند و دانشگاه های گران تری نیز می باشند . معمولا کشور آمریکا مدارک تحصیلی سایر کشور ها را می پذیرد اما سابقه تحصیلی فرد مورد نظر را مورد ارزیابی قرار می دهند تا ببینند تا چه اندازه شرایط لازم برای پذیرش در موسسه (بطور مثال دانشگاه) مورد نظر را دارید البته برای دانشجویان خارجی شرایط اضافی برای ثبت نام وجود دارد به عنوان مثال تسلط به زبان انگلیسی از شرط های لازم برای ثبت نام در هر مرکز دانشگاهی می باشد .

همانگونه که سیستم آموزشی درکشور آمریکا متنوع و گسترده می باشد شرایط پذیرش بین مراکزآموزشی نیز تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند برخی از مراکز بسیار گزینشی وبا حساسیت بالا عمل می کنند بطور مثال شرط معدل بالا از شرایطشان می باشد و برخی نیز شرایط ساده تری دارند  حتی برخی از مراکز در برخی از رشته ها تنها با داشتن گواهینامه اتمام دوره متوسطه دانشجو می پذیرند .

دوره های تحصیلات تکمیلی نیز در کشور آمریکا به دو نوع تقسیم می شوند دوره های حرفه ای مثل رشته های مهندسی ودوره های تحقیقی . دوره های حرفه ای معمولا یک ساله هستند در دوره های حرفه ای دانشجو ملزم به ارائه یک یا دو پروژه می باشد و نیازی به نوشتن تز یا مقاله تحقیقاتی ندارد و تمرکز اصلی بیشتر روی گذراندن واحد درسی می باشد .اما دوره های تحقیقی دو ساله هستند و دانشجو تعدادواحد درسی کمتری می گذراند و باید یک پایان نامه تحقیقاتی ارائه دهد و همچنین یک مقاله تحقیقی به چاپ برساند .

در آمریکا دانش آموزان بعد از مقطع دیپلم ( در کشور آمریکا دانش آموزان مثل کشور ایران بعد از گذراندن 12 سال تحصیلی موفق به دریافت مدرک دیپلم می شوند ) علاوه بر دانشگاه گزینه دیگری به عنوان کالج دارند .

تفاوت بین دانشگاه وکالج در آمریکا :

دانشگاه به موسسه ی علمی سطح بالای آموزشی گفته می شود که مدارک علمی در مقاطع کارشناسی (لیسانس) . کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) . دکترا (PHD) در رشته های مختلف برای دانشجویان صادر می کند و همچنین دانشگاه محلی می باشد که پژوهشات علمی در آنجا صورت می گیرد .

کالج ها معمولا کوچکتر از دانشگاه ها هستند وغالبا زیر مجموعه نهاد های مذهبی یا دانشگاه های تک جنسیتی می باشند .

ورود به کالج ساده تر از ورود به دانشگاه می باشد و تنها با مدرک دیپلم می توان در کالج ثبت نام کرد در صورتی که برای گرفتن پذیرش در دانشگاه بنا به نوع دانشگاه باید شرایط و مدارک قبولی در یک سری آزمون را دارا بود در نتیجه گرفتن پذیرش در دانشگاه به مراتب از گرفتن پذیرش در کالج مشکل تر می باشد .

کالج ها معمولا دوره های آموزشی دو یا سه ساله برگذار می کنند ومعمولا بعد از اتمام دوره 2 ساله مدرک کاردانی ارئه می دهند و دانشجو می تواند با داشتن مدرک کاردانی برای پذیرش در دانشگاه برای مدرک کارشناسی ثبت نام کند و 2 سال در دانشگاه تحصیل کند ومدرک کارشناسی دریافت کند بنابراین پذیرش گرفتن از دانشگاه از طریق کالج آسان تر می باشد .

اگر هدف دانشجو ورود به بازار کار در کوتاه ترین زمان ممکن باشد کالج می تواند گزینه خوبی باشد مخصوصا در کارهای فنی و حرفه ای دانشجویان می توانند با صرف هزینه و زمان کمتر دوره مورد نیاز را در کالج طی کنند .

سیستم آموزش و پرورش در آمریکا

دوره ابتدایی در آمریکا 5 سال می باشد بعلاوه یک سال مهد کودک و دوره متوسطه از کلاس 6 تا پایان کلاس 12 می باشد بعد از پایان کلاس 12 به دانش آموزان دیپلم اعطا می شود .

مقطع کارشناسی (لیسانس) یک دوره ی تحصیلی 4 ساله می باشد و داشتن دیپلم دوره متوسطه از شرایط پذیرش در ان می باشد برای دانش آموزان خارجی نیز به همین صورت می باشد بدین معنی که باید مدرک تحصیلی 12 ساله دوره متوسطه داشته باشند برای دانش آموزان ایرانی مدرک دوره پیش دانشگاهی نیز لازم می باشد وهمچنین داشتن مدرک زبان انگلیسی البته بسته به دانشگاه مورد نظز شاید شرایط دیگری نیز لازم باشد .

مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) یک دوره ی تحصیلی

2 ساله می باشد که از شرایط تحصیل در این دوره داشتن مدرک لیسانس در رشته تحصیلی مورد نظر می باشد البته دانشجو می تواند در مقطع کارشناسی ارشد تغییر رشته دهد به شرط آنکه دروس پایه ی رشته جدید (دروس پیش نیاز) را بگذراند .

مقطع دکترا (PHD) یک دوره 2 تا 6 ساله بعد از مقطع کارشناسی ارشد می باشد مدرک دکترا بالاترین مدرک تحصیلی دانشگاهی می باشد دانشجو در این مقطع بیشتر به پژوهش و تحقیق می پردازد ودانشجو موظف به ارائه یک تحقیق کامل به عنوان رساله دکتری می باشد .

مدارک مورد نیاز

برای پذیرش در دانشگاه ها و کالج های کشور آمریکا

دانشگاه ها و کالج ها در آمریکا برای پذیرش دانشجویان شرایط و مدارک متفاوتی درخواست می کنند.

مدارکی مانند : SAT  .  ACT  .  TOEFL  .  GRE  .  GMAT  .  LSAT  .  MCAT   که همگی آزمون های ورودی هستند که دانشگاه ها بر حسب نیاز خود یک یا تعدادی از آنها را برای پذیرش دانشجویان برگذار می کنند.

توضیح مختصر درمورد هر آزمون:

SAT

 SAT یک آزمون ورودی می باشد که بیشتر دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو به کار می برند در اصل یک معیار برای مقایسه متقاضیان میباشد این آزمون شامل مباحثی چون ریاضی درک مطلب و نگارش می باشد ودر قسمت نگارش متقاضیان باید یک مقاله ارائه دهند.

ACT

ACT نیز یک آزمون ورودی شامل 4 بخش زبان انگلیسی درک مطلب ریاضی وعلوم می باشد در بعضی از مراکز آزمون نگارش نیز گرفته می شود در این آزمون می توانید یک مقاله اختیاری نیز ارائه دهید.

 TOEFL   

TOEFL   یک آزمون برای سنجش توانایی ارتباط به زبان انگلیسی می باشد شامل 4 بخش خواندن نوشتن گوش دادن و صحبت کردن می باشد ثبت نام برای این آزمون از طریق سایت می باشد.

GRE

GRE   مخفف عبارت Graduate Record Examination   می باشد واز نظر برخی از متقاضیان آزمون دشواری می باشد این آزمون شامل 3 بخش محاسبات ریاضی درک مطلب و مقاله نویسی می باشد. این آزمون اینترنتی برگزار می شود .

GMAT

GMAT مخفف عبارت Graduate Management Admission Test می باشد که یکی از معتبرترین آزمون های سنجش مهارت های متقاضیان برای دوره های MBA می باشد این آزمون معمولا کامپیوتری برگزار می شود.

LSAT

LSAT آزمونی می باشد که برای پذیرش دراکثر دانشگاه های حقوق لازم می باشد و اگر خواهان پذیرش در دانشگاه های ممتاز می باشید باید نمرات بالا در این آزمون کسب کنید.

MCAT

برای پذیرش در بیشتر دانشکده های پزشکی موفقیت در این آزمون الزامی می باشد بیش از 60 سال است که این آزمون برگزار می شود این آزمون شامل علوم فیزیک وزیستی استدلال کلامی و نگارش می باشد که بصورت کامپیوتری برگزار می شود.

  کانال تلگرام اسپید آروین
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.