021-26290655
بررسی شرایط شما بصورت رایگان در تمام طول شبانه روز رزرو وقت مشاوره فرم‌های ارزیابی رایگان
https://ezam-daneshjoo.ir/wp-content/uploads/2019/04/خوابگاههای-دانشجویی-آلمان-800x460.jpg

خوابگاههای دانشجویی آلمان

دانشجویان در آلمان، یا در خوابگاه دانشجویی ساکن هستند یا در مسکن خصوصی زندگی می‌کنند.البته با توجه به هزینه بالایخرید ملک،دانشجویان معمولا گزینه اجاره مسکن یا خوابگاه دانشجویی را در اولویت قرار می‌دهند.

در هر صورت  پیشنهاد ما این است که محل اقامت خود را قبل از رسیدن به آلمان انتخاب کنید. شما به احتمال زیاد باید محل زندگی خود را قبل از ورود به آلمان پیدا کنید، زیرا در مقایسه با کشورهای دیگر، دانشگاه‌های آلمان به طور خودکار اتاق هایی را برای دانشجویان در هنگام ثبت نام تعیین نمی‌کنند. با توجه به جایی که شما مشغول هستید و وضعیت مالی شما، می‌توانید خوابگاه دانشجویی در آلمان را برای خودتان انتخاب کنید.

 

 

فواید زندگی در خوابگاه:

  1. خوابگاه ها را همیشه در نزدیکی دانشگاه می‌سازند. به همین علت هزینه رفت و آمد شما کم است و بعضی اوقات برای ناهار می‌توانید به خوابگاه برگردید.
  1. چون خوابگاهها به دانشگاه مرتبط است، معمولا هزینه کمتری دارند.
  1. معمولا خوابگاه‌ها Warm Miete هستند. یعنی تمام هزینه‌های جانبی را در بر می‌گیرند. شما سر ماه میزان ثابتی (مثلا 230 یورو ) اجاره پرداخت می‌کنید و در ازای آن می‌تونید از آب و برق استفاده کنید و لازم نیست مبلغ جداگانه‌ای بابت آنها پرداخت کنید.
  1. معمولا با اتاقی که تحویل می‌گیرید اینترنت هم دارید و لازم نیست مبلغی را جداگانه بابت اینترنت پرداخت کنید.
  1. خوابگاهها معمولا امکانات اولیه را دارند و لازم نیست خودتان چیزی بخرید.
  1. در خوابگاهها می‌توانید با دیگران در ارتباط باشید و زبان خودتان را قویتر کنید که این امکان معمولا  در خانه وجود ندارد.

شرایط خوابگاههای دانشجویی در آلمان

در هر دانشگاه معمولا گزینه‌های مختلفی برای انتخاب خوابگاه دانشجویی وجود دارد. انتخاب یک اتاق در خوابگاه دانشجویی معمولا گزینه مناسبی است که دانشجوها انتخاب می‌کنند. شرط مهم این است که شما به عنوان دانشجو برای انتخاب این اتاقها خیلی سریع اقدام کنید. درخواستها توسط  Studentenwerk (سازمان خدمات دانشجویی) بررسی می‌شود و اولویت با کسانی است که زودتر اقدام کرده‌اند.

اجاره خانه دانشجویی یا اجاره خوابگاه در آلمان در شهرهای مختلف متفاوت است. در شهرهایی مثل مونیخ اجاره خانه زیاد و در شهرهایی مانند هانوفر و یا بوخوم به صرفه و مناسب می‌باشد. هر چند کار پیدا کردن در شهرهای بزرگ راحت تر میباشد ولی ریسک هزینه بالای خانه یا خوابگاه را باید در نظر بگیرید. البته در آلمان چون هزینه دانشگاه ارزان است، اگر متقاضی زبان آلمانی را خوب یاد گرفته باشد می‌تواند کار کند و هزینه‌های زندگی و تحصیلش را به طور کامل پوشش دهد و از این نظر نگرانی وجود ندارد.

 

امکانات خوابگاه دانشجویی در آلمان

خوابگاه های دانشجویی متعلق به  Studentenwerk در هر دانشگاهی در دسترس است. این نوع خوابگاه معمولا به صرفه‌ترین خوابگاههایی است که برای دانشجویان مکناسب است. به طور میانگین 230 یورو به صورت ماهیانه برای این خوابگاهها باید در نظر بگیرید. این عدد به صورت میانگین است، در بعضی شهرهای این عدد بیشتر و در بعضی از شهرهای آلمان این عدد کمتر می‌شود. ارزان ترین و محبوب ترین گزینه انتخابی دانشجویان یک اتاق با یک آشپزخانه عمومی، حمام و فضای زندگی است. شما همچنین می توانید آپارتمان های شخصی شامل 2 تا ۷ اتاق خواب را انتخاب کنید. برای یک اقامتگاه خصوصی تر، آپارتمان های تک و دو نفره موجود است که کمی گرانتر هستند. تقریبا گرانترین هزینه شما به صورت ماهیانه برای اجاره محل اقامتتان می‌باشد.

علاوه بر اینکه محل اقامت شما در قیمت خوابگاه موثر است، امکانات جانبی خوابگاه و مبلمان هم در این قیمت موثر است.

 

 

اقامت در خوابگاه خصوصی آلمان

اجاره خوابگاه خصوصی هم یکی از گزینه‌های انتخابی دانشجویان خارجی است که به نسبت خوابگاههای دانشگاهی کمی گرانتر می‌شود. اجاره این نوع خوابگاهها به صورت میانگین در حدود 320 یورو به صورت ماهیانه است.البته در مرکز شهر این عدد ممکن است گرانتر هم شود. بعضی از این خوابگاهها امکانات بیشتری نسبت به خوابگاههای معمولی دارند ولی معمولا تفاوت خیلی فاحشی ندارند. یکی از راهکارها هم این است که  برای صرفه جویی در هزینه‌های زندگیتان با یک هم اتاقی در یک آپارتمان به صورت شریکی زندگی کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که از خوابگاههای دانشگاهی استفاده کنید، چون هزینه‌های کمتری نسبت به خوابگاههای خصوصی دارد، فقط باید برای رزرو این خوابگاه‌ها از نظر زمانی زودتر اقدام کنید تا بتوانید محل مورد نظرتان را رزرو کنید.

 

 

قرارداد اجاره

در زمان قرارداد اجاره خانه یا اجاره خوابگاه‌های خصوصی حتما سعی کنید مشورت بگیرید چون با امضای قرارداد اجاره، شما موظّف به اجرای نکات زیر می‌شوید:

- پرداخت اجاره

- توجّه به مهلت فسخ قرارداد (Kündigungsfrist)

- پرداخت هزینه‌های تعمیراتی

- در برخی موارد تقبّل هزینه‌های نوسازی به هنگام تخلیه خانه‌ی اجاره‌ای

- پرداخت کامل اجاره حتّی در صورت افزایش این مبلغ

- پرداخت هزینه‌های جانبی (برای مثال دفع زباله و مصرف آب)

 

 

در رابطه با اجاره‌ی خانه همیشه دو اصطلاح به کار برده می‌شود:

 

اجاره‌ی سرد یا کالت میته (Kaltmiete) و اجاره‌ی گرم  یا وارم میته (Warmmiete)

اجاره‌ی گرم یا وارم میته (Warmmiete) به این معناست که کرایه‌ی آورده شده در قرارداد، تمام هزینه‌های جانبی را هم دربر می‌گیرد و مبلغ نهایی است که مستأجر باید بپردازد.

اجاره‌ی سرد کالت میته  (Kaltmiete)بر خلاف اجاره گرم، مبلغی است که هزینه‌های جانبی در آن هنوز منظور نشده‌است.

همیشه به هنگام اجاره‌ی اتاق یا خانه، در مورد مبلغ نهایی ،که دربردارنده‌ی هزینه‌های جانبی است سئوال کنید.

 

 

توجّه: هیچگاه هیچ قراردادی را امضا نکنید، اگر هنوز تمام مفادّ قرارداد را متوجه نشدید.

پیشنهاد ما به شما این است که حتما از یک وکیل یا موسسه معتبر بخواهید که قراداد شما را بخواند و تمام مفاد را به شما توضیح دهد تا دچار مشکل نشوید.

 

 

نکته مهم

با وجود دانشجوی زیاد در مقاطع مختلف در کشور آلمان، پیدا کردن خوابگاه مناسب یا خانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر قصد سفر به آلمان را دارید یا برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب کرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب خوابگاه و خانه خیلی دقیق و سریع عمل کنید تا بتوانید خوابگاه مورد نظرتان را در زمان مناسب پبدا کنید. تیم مجرب موسسه اسپید آروین در کنار شما است تا بتوانید این مسیر را به راحتی طی کنید و به نتیجه مطلوب برسید.

 

 

  کانال تلگرام اسپید آروین
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.