021-26290655
بررسی شرایط شما بصورت رایگان در تمام طول شبانه روز رزرو وقت مشاوره فرم‌های ارزیابی رایگان
https://ezam-daneshjoo.ir/wp-content/uploads/2019/04/تحصیل-در-کبک-800x460.jpg

شرایط تحصیل در کبک  (Study in Québec)

کبک یکی از استان‌های کانادا است. مرکز آن شهر کبک و بزرگ‌ترین شهر آن مونترال است. کبک تنها استان کانادا با جمعیت غالباً فرانسوی زبان و تنها استان این کشور است که تنها زبان رسمی آن در سطح استانی فرانسوی است.این استان از نظر مساحت بزرگ‌ترین استان کانادا است و از نظر جمعیت دومین استان کانادا به‌شمار می‌رود.جمعیت کبک در حدود ۷٬۶۶۹٬۱۰۰ نفر است.تراکم جمعیت کبک بسیار کم و درحد ۴٫۹ نفر در هر کیلومتر مربع است.در شمال آن سکونت بسیار کم است و ۸۰ درصد از جمعیت کبک در سواحل رودخانه سن لوران سکونت دارند.زبان اصلی و رسمی کبک فرانسه است،استان کبک بخش فرانسه زبان کانادا می‌باشد.

۸۳٪ مردم کبک فرانسه زبان هستند.بعلاوه کبک تنها سرزمین با اکثریت فرانسه زبان در آمریکای شمالی بجز مجمع‌الجزایر فرانسوی سن پیر و میکلن است.زبان انگلیسی زبان ۸٪ کبکی هاستاین انگلیسی زبانان در بخش غربی مونترال متمرکزند.

در سایر مناطق کبک حدود ۹٪ شهروندان زبان مادری آن‌ها نه انگلیسی و نه فرانسه است که به آن‌ها alophone گفته می‌شود . West Island منطقه ای است که در شمال غربی مونترال واقع می باشد که قسمت اعظم ایرانیان و دانشجویان در این منطقه زندگی میکنند حدود 85%.

پایتخت ملی یا پایتخت قدیمی کبک به دلیل زبان و فرهنگ باستانی آن در قاره آمریکا شهر کبک است.نیمی از تمرکز جمعیت کبک در مونترال بزرگ (تحت نام متروپول) بهمراه کبک یافت می‌شود.

در کبک چهار فصل بسیار متضاد جای یکدیگر را می‌گیرند، از جمله یک بهار آرام و لطیف و کوتاه و یک پاییز سرد و رنگین. فصلهای مشخص‌تر زمستان و تابستانند.تابستانها گرم و اغلب نمناک، و زمستانهای سرد و نسبتاً طولانی و برفی و همچنین نمناک. در این فصول بسیار متناقض گاهی درجه دمای هوا به ۳۵درجه سانتیگراد در تابستان و -۳۵ درجه سانتیگراد در زمستان می‌رسد. دوره برف و سرما در جنوب (در مونترال) چهار ماه و در شمال (در رادیسون) شش ماه است. میزان بارش برف در این مدت در کبک یا مونترال به همان مقدار است که در روسیه، هلسینکی یا حتی اسلو است. بطور کلی این باد سرداست که درجه متوسط دما را سرد می‌کند. (برف کمی همراه با باد می‌آید). شهرهای ساحلی (شبه جزیره‌ای) از هوای معتدل و دمای بسیار لذتبخش اقیانوس بهره مندند که یک زمستان لطیف و تابستان خنکتر را ایجاد می‌کند.وشهرهای کوهسنانی با روزهای کوتاه دارد

اقتصاد در کبک یک اقتصاد مدرن صنعتی و باز است که باعث ایجاد تعادل تجاری مثبت می شود. از امضای توافق نامه تجارت بین آمریکا و کانادا در سال 1987 صادرات کبک به خاک ایالات متحده افزایش قابل توجهی داشته است. اقتصاد کبک نیز مانند دیگر کشورهای بزرگ صنعتی عمدتا بر پایه ی بخش خدمات وهم چنین تولید میباشد. حدود 85% از صادرات کانادا به آمریکا میرود. روابط اقتصادی میان فرانسه و کبک نیز حائز اهمیت می باشد.

 

واحد پول:
واحد پول این کشور دلار کانادا می باشد

 هزینه های زندگی در کبک:

هزینه زندگی در مونترال را می توان به دو بخش هزینه های ثابت که هر ماه اتفاق می افتند و هزینه های متغیر که هر زمان اتفاق می افتد و به صورت دوره ای نیست را می توان تقسیم بندی کرد.

اجاره منزل:

نوع مسکن و متراژاجاره هر ماه
یک سویئت 25-30 متری500-650 $
یک آپارتمان 1 خوابه700- 900 $
یک آپارتمان 2 خوابه800-1000 $


هزینه خورد و خوراک در کبک نیز بسته به مجرد بودن و یا متاهل بودن متفاوت است. اگر هزینه های مهمانی و رستوران و سایر هزینه های تفریحی را در هر ماه نیز اضافه کنیم برآورد این گونه خواهد بود:

یک فرد مجرد250- 300 $
یک زوج350-400 $
یک خانواده سه نفره400-450 $

هزینه دیگر هزینه حمل و نقل و رفت و آمد است که به دو گروه وسیله نقلیه عمومی و شخصی تبدیل می شود.

 

حمل و نقل عمومی در کبک :

به ازاء یک نفر 70 دلار در ماه برای استفاده نا محدود. 30-35 دلار برای استفاده موردی بچه ها و افراد بالاتر از 65 سال و دانشجویان تا 26 سال از مزایای تخفیف برخوردار خواهند بود.

وسیله شخصی:

 • 90 دلار در سال هزینه گواهینامه
 • 300 دلار در سال هزینه پلاک خودرو
 • از ماهی 50 دلار برای بیمه به بالا که در سال بین 600-700 دلار می شود.

 

یک برآورد از هزینه های کلی:

هزینه ماهانه یک فرد مجرد در مونترال

620هزینه مسکن
250خورد و خوراک
100حمل و نقل
40موبایل
40اینترنت
25برق
100سایر هزینه ها
1175 $کل

 

هزینه ماهانه یک خانواده دو نفره در مونترال

620هزینه مسکن
350خورد و خوراک
160حمل و نقل
80موبایل
40اینترنت
25برق
200سایر هزینه ها
1475 $کل

 

 

به ازاء هر بچه می توانید تا ماهی 250 دلار اضافه کنید.به طور کلی به همراه داشتن 20 تا 35 هزار دلار برای سال اول تا زمان دریافت کمک هزینه های تحصیلی و یا دستمزد پژوهشی در مقطع دکترا به ازاء هر فرد مبلغی قابل اتکا و مناسب به نظر می رسد.

 

تحصیل در کبک

کبک یک نظام آموزشی معتبر و دیپلم های شناخته شده در سطح بین المللی و سطح بالایی از زندگی را بر طبق طبقه بندی سالیانه سازمان های اقتصادی همکاری و توسعه را به شما پیشنهاد میدهد پس اجازه دهید کبک میزبان تحصیل شما باشد.(OECD)

مراجع آموزش عالی در کبک به دو گروه دانشگاه و کالج تقسیم شده اند.
استان کبک سرمایه داری عظیمی در بخش آموزش دانشگاهی انجام داده است و شبکه گستردهای از دانشگاهها در سرتاسر استان وجود دارند.
در استان کبک تحصیل تا پایان دوره متوسطه و قبل از ورود به دانشگاه (با احتساب دوران کالج) 13 سال به طول می انجامد که از استان های دیگر کانادا یک سال بیشتر است. به همین دلیل اغلب دانشجویان در بیشتر استان های کبک بعد از سه سال موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوند در حالی که در دانشگاه های استان های دیگر کانادا دوران لیسانس یا کارشناسی معمولا چهار سال است.

تحصیل در کبک یک تجربه ی فراموش نشدنی است. مونترال به عنوان برترین شهر برای دانشجویان جهان انتخاب شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در کانادا  کلیک کنید.

دانشگاه های کبک

کانادا دارای 80 دانشگاه و 240 کالج است. سالیانه بیش از 150000 دانشجو از خارج از کانادا جهت ادامه تحصیل به کانادا می آیند و استان کبک به نوعی بهشت دانشگاهی کانادا می باشد. هزینه های تحصیل در کبک نسبت به دیگر شهرهای کانادا ارزانتر می باشد و برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. کمترین میزان شهریه در میان دانشگاه های کانادا مربوط به دانشگاه های استان کبک می باشد.

در استان کبک 9 دانشگاه وجود دارد که سه دانشگاه انگلیسی زبان هستند: هم چون مک گیل که دارای رتبه 17 می باشد (تمرکز بر رشته های علوم پایه/پزشکی و مهندسی) و کنکوردیا که دانشگاهی تازه تاسیس و با سرعت رو به پیشرفت است (تمرکز بر رشته های علوم پایه/ پزشکی و مهندسی و بازرگانی) و بیشاپ هستند. و همچنین چهار دانشگاه فرانسه زبان: هم چون دانشگاه مونترال که بزرگترین دانشگاه فرانسه زبان قاره آمریکاست (تمرکز بر رشته های علوم پایه/پزشکی و مهندسی) و لاوال و شربروک و کبک هستند. دو دانشگاه دیگر اکول پلی تکنیک و اچ ای سی HEC(  مدرسه بازرگانی) می باشند.

شرایط پذیرش غالبا متناسب با دانشگاه رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است با این حال موارد عمومی مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه کبک عبارتند از:

 1. اصل ترجمه مدارک تحصیلی قبل
  2. رزومه علمی حداکثر در دو صفحه
  3. گواهی یا کارت اقامت دائم کانادا (پی آر) برای استفاده از کاهش 70 % شهریه
  4. انگیزه نامه در دو یا چهار صفحه
  5. در برخی مواقع هماهنگی با استاد راهنمای پایان نامه ( برای ادامه تحصیل در فوق و دکترا)
  6. تکمیل فرم در خواست پذیرش به صورت آنلاین و یا تکمیل و ارسال با ایمیل
  7. پرداخت هزینه بررسی در خواست پذیرش معمولا بین 70-100 دلار به صورت آنلاین و یا با چک بانکی
  8. معمولا سه معرفی نامه کتبی رسمی و یا فرم تکمیل شده توسط معرف (استاد دانشگاه یا کارفرما) که مستقیما در پاکت در بسته ارسال می شود.
  9. اصل ترجمه رسمی شناسنامه خود و والدین جهت صدور کد تحصیلی ملی
  10. در برخی موارد اصل گواهی کار از کارفرمایان قبلی به زبان انگلیسی یا فرانسه و یا ترجمه رسمی آن به زبان اشاره شده
  11. ارسال درخواست پذیرش در مدت زمان اعلام شده که غالبا در سایت اینترنتی هر دانشگاه مشخص شده است.
  پس از ارزیابی و اعلام نظر توسط هیات ارزیابی دانشگاه چنانچه موفق به دریافت پذیرش شده باشید نامه ای تحت عنوان تبریک و اعلام ادمیشن دریافت خواهید کرد که پس از آن لازم است ثبت نام و انتخاب واحد نسبت به پرداخت شهریه تحصیلی خود اقدام کنید. 

 

به دست آوردن گواهی پذیرش کبک(QAC) برای تحصیل از وزارت مهاجرت

به محض اینکه نامه پذیرش خود را دریافت کردید، اگر برنامه تحصیل بیشتر از شش ماه در کبک را دارید، برای دریافت QAC با هدف تحصیل به وزارت مهاجرت، درخواستی ارائه دهید.

شرایط کسب QAC   برای تحصیلات به طور عمومی برای تمام دانشجویان خارجی با سطوح تحصیلی  متفاوت کاربرد دارد، اگرچه برخی دانشجویان نیازی به گرفتنQAC  ندارند

به دست آوردن QAC  برای دانشجویان، بدون در نظر گرفتن تاخیر پستی حدود چهار هفته طول می کشد. این مدرک حداکثر تا ۴۹ ماه تحصیلی معتبر است.

 

کسب ویزای تحصیلی از سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC)

همانند مدرک QAC برای تحصیل، کسب ویزای تحصیلی کانادا یک شرط لازم برای تمام برنامه های تحصیلی است که بیشتر از شش ماه طول میکشد. برخی از دانشجویان خارجی نیاز به کسب ویزای اقامت موقت برای ورود به کانادا دارند. این مدرک و مجوز تحصیل به طور همزمان از طرف دولت محلی دفتر ویزای کانادا صادر می شوند. شما می توانید در خصوص شرایط دریافت  ویزای کانادا با دفتر تهران موسسه اسپید آروین تماس حاصل فرمایید. 

 

 

هزینه های تحصیل دردانشگاه های کبک

به طور معمول در مناطق جنوبی تر کبک به علت گرمتر بودن آب و هوا اجاره مسکن بیشتر می باشد نسبت به مناطق شمالیتر و سردتر.
هزینه تحصیل نیز برای دانشجویانی که با ویزای دانشجویی وارد کبک می‌شوند در حدود 3000 تا 12000 دلار در هر ترم بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر است.

برای اطلاع از تمامی هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا کلیک کنید .

 

لیست دانشگاه های استان کبک بر اساس منطقه

Montreal:

 • Université Concordia
 • Université McGil
 • Université de Montréal
 • HEC de Montreal
 • Ecole polytechnique
 • UQAM- Université DU Québec a Montréal
 • ETS- Ecole de technologie supérieure
 • TELQ- L’université a distance de l’UQAM

Québec:

 • Université Laval
 • INRS- Institut national de la recherche scientifique
 • ENAP- Ecole nationale d’administration publique

Sherbrooke:

 • Université Bishop دانشگاه بیشاپ
 • Université de Sherbrooke

Trois-Rivières

 • UQTR- Université du Québec a Trois-Rivières

Saguenay:

 • UQAC- Université du Québec a Chicoutimi

Rimouski

 • UQAR- Université du Québec a Rimouski

Gatineau:

 • UQO- Université du Québec a Outaouais

Abitibi- Témiscaminque

 • UQAT- Université du Québec en Abitibi- Témiscaminque

برای مشاهده لیست تمامی دانشگاه های کانادا کلیک کنید .

 

کالج های کبک

توجه داشته باشید که دانشجویان خارجی که دارای مجوز تحصیلی هستند و برای تحصیل در یک موسسه دولتی به منظور دریافت مدرک به کبک می روند باید هزینه هایی را که مختص دانشجویان خارجی است پرداخت کنند، مگر اینکه استثایی وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که این هزینه ها برای برنامه های مختلف متفاوت است و هزینه ثابتی وجود ندارد. برای مثال، در  سال 2016-2015 ، هزینه ی یک دوره تمام وقت در کالج های عمومی از 5682 دلار تا 8808 دلار برآورد شد. علاوه بر این هزینه های پذیرش، ثبت نام، بیمه درمانی ، وسایل آموزشی، و غیره بر عهده خود دانشجو است.
همچنین در کالج های خصوصی نیز که توسط وزارت آموزش حمایت میشوند هزینه های پذیرش و ثبت نام برای همه دانش آموزان بسته به برنامه مورد نظر چیزی حدود 3408 دلار تا 5291 دلار کانادا در سال 2016-2015 در نظر گرفته شده بود.

 

معافیت از پرداخت هزینه تحصیل برای دانشجویان فرانسوی
استان کبک و کشور فرانسه توافقنامه ای را برای هزینه های تحصیل دانشجویان فرانسوی در این استان امضا کرده اند. بنابراین، به لطف ابتکار عمل این دو دولت، تمام دانشجویان فرانسوی همان هزینه ثابت دانشجویان کبکی و هزینه تکمیلی که دانشجویان کانادایی خارج از کبک پرداخت میکنند را می پردازند.  از سوی دیگر، برای آموزش فنی و حرفه ای، دانش آموزان فرانسوی از هزینه های تحصیلی رایگان بهره مند می شوند. دانشجویانی هم که در برنامه تبادلات دانشجویی بین دانشگاهی شرکت کرده اند هیچ هزینه ای به استان کبک پرداخت نمیکنند زیرا وابسته به مرکز آموزشی کشور خود هستند.

معافیت از پرداخت هزینه های تکمیلی
چندین دسته از افراد ممکن است از پرداخت هزینه های تکمیلی دانشجویان خارجی معاف شوند از جمله : پناهجو های دارای گواهی انتخاب کبک (CSQ)، از سوی دیگر، کبک، چندین موافقت نامه همکاری بین المللی یا موافقت نامه های دو جانبه با کشورهای خارجی را امضا کرده است به عنوان مثال، الجزایر، مراکش، تونس، ساحل عاج، سنگال، چین، مکزیک و غیره. و برای هر کدام از این کشورها تعدادی سهمیه معافیت قائل شده است.

  کانال تلگرام اسپید آروین
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.