021-26290655
بررسی شرایط شما بصورت رایگان در تمام طول شبانه روز رزرو وقت مشاوره فرم‌های ارزیابی رایگان
https://ezam-daneshjoo.ir/wp-content/uploads/2019/03/کارآموزی-در-کانادا-800x460.jpg

دوره کارآموزی و یا کوآپ (Co–op) در کانادا

کار میتواند بخش مهمی از برنامه تحصیلی دانشجویان در کانادا باشد. برخی از رشته های تحصیلی و همچنین در برخی از مقاطع دارای برنامه های کارورزی به عنوان بخشی از برنامه درسی خود هستند.

دوره کارآموزی و یا کوآپ (Co-op) بهترین موقعیت برای دانشجویان بین المللی می باشد تا  بتوانند در حین تحصیل از تجربیات کاری در کشور کانادا به همراه حقوق بهره مند گردند. مطابق با قانون استخدام خدمات عمومی شهروندان کانادا ارجحیت دارند. به همین نحو یک شهروند کانادا از شهروند غیرکانادا در وضعیت برابر ارجحیت دارد.

بسیاری از کالج ها و دانشگاه های کانادایی دوره های کارآموزی و کارورزی را به عنوان وسیله ای برای افزایش سطح کیفی رشته های تحصیلی و کمک به کسب تجربه در دنیای واقعی را ارائه می دهند. به طور معمول، دانشجویان تئوری دروس مختلفی را در کلاس درس می گذرانند و پس از آن بصورت عملی آنرا از طریق کارآموزی و تجربه عملی در رشته تحصیلی خود اعمال می کنند.

حتما این سوال برایتان پیش آمده که کوآپ و کارآموزی چیست و این دو چه تفاوت هایی با هم دارند؟ 

خوب است بدانید کو آپ برنامه ای است که در آن تدریس کلاسی با ترم های کاری مرتبط با رشته ی تحصیلی جا به جا می شود. و کار آموزی هم برنامه ای است که طی آن، کارها به شما محول می شود و یک سوپروایزر هم بر کار شما نظارت می کند و شما طی این مدت کارآموزی آموزش ضمن کار دریافت می کنید و مهارت ها و دانش مورد نیاز برای ورود به زمینه کاری خود را به دست می آورید.

برخی از دوره های تحصیلی کشور کانادا دارای کاروزی است و دانشجو موظف به گذراندن واحدهای عملی برای کسب مهارت و تجربه کاری است . این دوره ها به اصطلاح Co-op program نامیده می شوند که به دانشجو دستمزد هم داده شود . مساله مهم این است که برای این دوره ها علاوه بر ویزا و اجازه تحصیل نیاز به اجازه کار نیز هست . نکته مورد توجه آن است که واحدهای عملی این دوره ها نباید بیش از 50 درصد کل واحدها باشد .

پیدا کردن محل کار برای کارآموزی در دوره های Co-op به عهده خود کالج است که البته دانشجو هم در این روند نقش پررنگی دارد. به عنوان مثال لیست مراکزی که معمولا دانشجویان را برای کارآموزی می پذیرند ،کالج در اختیار دانشجویان برای انتخاب قرار می دهند .

 

دوره های Co-op در رشته های مختلف و مقاطع تحصیلی متفاوتی وجود دارند :

                • Graduate Certificate معمولا این دوره ها هشت ماه تا یک ساله است .
                • Diploma مدت دوره دیپلما دو سال است .
                • Advanced Diploma برابر کاردانی در ایران و مدت دوره سه سال است .
                • Bachelor برابر کارشناسی در ایران و مدت آن معمولا چهار سال است مانند مدیریت مراقبت های بهداشتی
                • Post Graduate Certificate Program مزیت این دوره ها نسبت به Master در این است که افراد را برای کار در کانادا آماده می کند و چون با محیط های متفاوت کاری سرو کار دارند به نوعی از طریق شبکه اجتماعی شانس بیشتری برای جذب در بازار کار دارند . 

 

برای اینکه واجد شرایط برنامه های کو آپ/ کارآموزی باشید می بایست:

                • توسط موسسه ای که در آن ثبت نام کرده اید، دانشجوی تمام وقت باشید، و
                • در یک دوره ی کو آپ/ کارآموزی ثبت نام کرده باشید و آن دوره باید جزو دوره های معتبری باشد که سازمان های فدرال از آنها نیرو جذب می کنند.

لازم به ذکر است که وقتی یک برنامه دوره های کاری اجباری و اختیاری را در بر می گیرد تنها دوره هایی که گذراندن آنها برای فارغ التحصیلی الزامی است را باید در Public Service of Canada به اتمام رساند. شهروندان غیرکانادایی هم می توانند در دوره های کو آپ و کارآموزی شرکت کنند اما شهروندان کانادایی ارجحیت دارند. مراد از شهروند کانادا هم فردی است که یا از طریق تولد و یا از طریق اخذ تابعیت کانادا مطابق با قانون شهروندی کانادا شهروند کانادا شده است.

 

برای ثبت نام جهت شرکت در کو آپ یا کارآموزی می بایست:‌

                • بوردهای دانشکده ی خود را مشاهده کنید، و
                • با کمک هماهنگ کننده ی دوره ی کارآموزی/کو آپ پردیس دانشکده ی خود ثبت نام کنید.
                • البته بیشتر کالج ها رشته های خود را به همراه دوره Co-op ارائه می نمایند.

به یاد داشته باشید که هر یک از آگهی های شغلی را با دقت مطالعه کنید. شرح وظایف، ملزومات و شرایط در این آگهی ها درج شده اند.

                • داشتن یک اجازه ی اقامت تحصیلی معتبر
                • کار مورد نظر می بایست یکی از بخش های اصلی رشته ی تحصیلی شما در کانادا باشد
                • کار مورد نظر همچنین می بایست بخشی از ملزومات و پیش نیازهای تحصیلی رشته ی شما را تشکیل دهد
                • مدت زمان کو آپ یا کارآموزی مورد نظر نمی تواند بیش از 50 درصد کل دوره ی تحصیلی شما باشد.

عکس دوره کارآموزی و یا کوآپ (Co–op) در کانادا

مدت زمان کارآموزی ها و کو آپ ها چقدر است؟

مؤسسه ی آموزشی که شما در آن تحصیل می کنید مدت زمان هر یک از تکالیف را تعیین می کند. تکالیف کو آپ معمولا چهار ماه به طول می انجامند. اما کارآموزی ها ممکن است بین چهار تا 18 ماه طول بکشند. مدیران ممکن است با تایید قبلی مؤسسه ی آموزشی، دوره های کاری پشت سر هم را به دانشجویان بدهند.

 

می توان دانشجویی را از هر دوره ی کارآموزی یا کو آپ استخدام نمود؟

خیر. تنها دانشجویانی که در دوره های کارآموزی/ کو آپ مورد تایید PSC شرکت کرده اند را می توان جهت کار در خدمات عمومی استخدام کرد. آن دوره ها در وبسایت PSC تحت عنوان دوره های مورد تایید PSC فهرست شده اند.

 

حوزه ی انتخابی برای  کارآموزی / کو آپ را چطور می توان تعریف نمود؟

از پاییز 2008 ، سمت های تمام وقت برای تمامی دوره های دانشجویی منوط به حوزه ی انتخابی ملی هستند. سازمان ها هنگام استخدام یک دانشجوی کو آپ باید دانشجویان م<سسات مختلف را در نظر بگیرند تا تعداد قابل توجهی از کاندیدها گرد هم بیایند.  سازمان ها برای تعریف حوزه ی انتخابی یک سمت شغلی برای کارآموزی یا کو آپ چه چیزهایی را باید در نظر بگیرند؟

 

سازمان ها باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

                                • چه دوره های آکادمیکی نیازهای آنها را بهتر بر طرف می کند
                                • آیا دوره ی کارآموزی یا کوآپ توسط PSC تایید شده یا نه
                • و اینکه لحاظ کردن دانشجویان از بیش از یک موسسه حجم قابل توجهی از کاندیدها را گرد هم می آورد

 

 

آیا باید برای دانشجویانی که در دوره ی کارآموزی یا کو آپ شرکت می کنند برنامه ی آموزشی تهیه نمود؟

بله. خط مشی TBS برای استخدام دانشجو سازمان ها را ملزم کرده که برای هر تکلیف گماشته شده می بایست یک برنامه ی آموزشی تهیه نمایند. سازمان ها می توانند خودشان برنامه را تهیه کنند و یا می توانند از برنامه ی کلی که موسسه ی آموزشی تامین کرده همراه با توصیفی از تکلیف به خصوص استفاده کنند. علاوه بر این، سازمان ها ملزم هستند که پیشرفت دانشجو را ارزیابی کنند. بازخورد بخش مهمی از فرایند یادگیری است؛ یک برنامه ی آموزشی ضروری است چرا که اهدافی را که دانشجو می بایست به آنها برسد وضع می کند و ابزاری برای ارزیابی پیشرفت و عملکرد او در آخر کار ارائه می کند.

  کانال تلگرام اسپید آروین
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.