021-26290655
بررسی شرایط شما بصورت رایگان در تمام طول شبانه روز رزرو وقت مشاوره فرم‌های ارزیابی رایگان
تحصیل رایگان در کشور سوئد

تحصیل رایگان در کشور سوئد

مقدمه

آیا می توان  در کشورسوئد رایگان تحصیل کرد؟

تحصیل درکشورهای سوئد ، نروژ ، فنلاند رایگان بوده است ولی از سال ۲۰۱۱ تحصیل در کشورسوئد برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس همراه با اخذ شهریه گردید که این امر موجب شد تا تعداد متقاضیانی که جهت ادامه تحصیل در سوئد اقدام می کردند کاهش یابد و تمایل این دسته از دانشجویان به پذیرش در کشور نروژ که درآن تحصیل رایگان است بیشترشود، به همین علت دانشگاه های سوئد اقدام به جذب دانشجویان با رزومه تحصیلی خوب در مقطع فوق لیسانس همراه با اسکالرشیپ (scholarships ) از۲۵ % تا ۱۰۰ % جهت ترم سپتامبر ۲۰۱۶ نموده بودند که لیست رشته ها در ادامه مطالب ارائه گردیده است. اما از سال ۲۰۱۷ دانشجویان بعد از یک ترم دانشجو شدن در صورت ممتاز بودن شامل اسکالرشیپ خواهند شد.

لازم به ذکرست  همراه دانشجو (همسر و فرزند) اجازه ی ورود همزمان به این کشور را دارد. ویزای سوئد همراه همزمان می باشد. تمامی خدماتی که به فرزند ارائه می شود نیز رایگان است. مقطع دکترا در حوزه ی اسکاندیناوی از جمله کشور سوئد رایگان است و تحصیل رایگان خواهید داشت. به علاوه مقطع دکترا در کشور سوئد شغل محسوب می شود و بعد از اتمام آن شما اقامت دائم کشور سوئد خواهید گرفت.

مزایای تحصیل در کشور سوئد

  1. مقرون به صرفه بودن شهریه و مخارج زندگی
  1. بورسیه ها و کمک هزینه های فراوان
  1. امکان کار  دانشجویی در سوئد حین تحصیل
  1. امکان کار در سوئد بعد از تحصیل
  1. یادگیری مهارتهای لازم فعالیت در مشاغل جهانی
  1. حضور در دوره های آموزشی عالی با کیفیت در بهترین دانشگاه های جهان
  1. یادگیری نوآوری
  1. زیبایی های طبیعی و تاکید بر پایداری
  1. تنوع فرهنگی
  1. انگلیسی بودن زبان تدریس دوره های تحصیلی
  1. کیفیت و استانداردهای بالای زندگی

تحصیل در مقطع دبیرستان کشور سوئد

کشور سوئد همواره جزو کشورهایی بوده است که کانون توجه بسیاری از کالج های بین المللی دنیا بوده است فلذا در حال حاضر تعداد زیادی از کالج های بزرگ دنیا امکان تحصیلات در مقطع دبیرستان را برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی فراهم می نماید.

آنچه دانش آموز جهت اخذ پذیرش در مقطع دبیرستان از کالج های کشور سوئد نیاز دارد تقریبا شبیه مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش در دیگر کشور های جهان میباشد که شامل مدارک سوابق تحصیلی، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی ( یا سوئدی )، توصیه نامه از دبیرستان سابق و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی میباشد.

هزینه های تحصیل در کالج های سوئد تقریبا مشابه هزینه ی تحصیل در کالج های آمریکا، انگلستان و کانادا می باشد و این هزینه مبلغی در حدود سالیانه ۱۳ تا ۱۵ هزار یورو که شامل هزینه های زندگی و تحصیل است، می باشد.

تحصیل در مقطع لیسانس کشور سوئد

بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شود و سوئد یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانی کورس های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می نماید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو متغییر است ولیکن دانشجویان مقطع لیسانس در سوئد می توانند به میزان ۱۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول باشند. درآمد هر ساعت کار دانشجویی به صورت میانگین ۸ تا ۱۰ یورو میباشد که این هزینه به صورت ماهانه می تواند هزینه های زندگی دانشجو را که شامل غذا، مسکن و هزینه های رفت و آمد را پوشش دهد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور سوئد

با توجه به رتبه بسیار مناسب چند دانشگاه معتبر سوئد نظیر دانشگاه های استکهلم، چالمرز، گوتنبرگ، لوند، اوپسالا، کی تی اچ در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان با توجه به اینکه نوع دولت سوئد سوسیالیستی است از شرایط بسیار مناسبی در زمینه های اقتصادی و بخصوص آینده شغلی برخوردار است، این کشور همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس قرار گرفته است. کشور سوئد همچنین تحصیلات در مقطع دکترا را به صورت شغل احتساب می نماید و برای دانشجویان این مقطع حقوقی ماهیانه، حداقل به میزان ۲۳۰۰ دلار معین میگردد. بدیهی است که شانس افرادی که مدرک فوق لسیانس خود را از دانشگاه سوئد دریافت کرده اند بسیار بیشتر از رقبای خود می باشد پس کشور سوئد می تواند مقصد بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا و بهره مند شدن از شرایط استثنایی کشور سوئد در این مقطع را دارا میباشند.

تحصیل در مقطع دکترای کشور سوئد

کشور سوئد همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است.

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور سوئد به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور سوئد می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور سوئد می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور سوئد برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲  هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور سوئد در پیش دارند.

شهریه ی دانشگاه ها در سوئد

در سوئد دانشجویانی که شهروند کشورهای اتحادیه ی اروپا یا EEA محسوب می شوند، لازم نیست هزینه ای بابت تحصیل خود پرداخت نمایند. دانشگاه ها فقط هزینه های درخواست که حدود 100 یورو است و ممکن است در هر موسسه متفاوت باشد، پرداخت می نمایند. دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای EU/EA نیستند، موظف به پرداخت شهریه هستند. برای مثال، دوره های انسان شناسی، حقوق و علوم اجتماعی حدود 9,700 یورو در سال و دوره های علوم طبیعی حدود 15,000 یورو در سال هزینه دارند. به طور کلی متوسط شهریه ی دانشگاه ها در سوئد، بین 8,300 تا 15,000 یورو متغیر است.

هزینه های زندگی در سوئد

هزینه های ماهیانه ی زندگی در سوئد اندکی بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است یعنی به طور ماهیانه 860 تا 970 یورو را باید برای هزینه های ماهیانه ی خود در نظر داشته باشید.

بیاید نگاهی به هزینه های زندگی در شهرهای دانشجویی سوئد بیندازیم:

  • گوتنبرگ و استکهلم: 1200 یورو در ماه
  • لینشوپینگ و لوند: 1000 یورو در ماه
  • اوپسالا: بین 950 و 1100 یورو در ماه

هزینه های محل اقامت

یکی از مهمترین مخارج دانشجویان در زمان تحصیل، هزینه های محل اقامتشان می باشد. این هزینه 40% از هزینه های ماهیانه ی دانشجویان را به خود اختصاص می دهد. به عنوان مثال:

  • دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند: 508 یورو در ماه
  • دانشجویانی که با والدین یا فرزند زندگی می کنند: 604 یورو در ماه
  • دانشجویانی که در تالارهای اقامتی زندگی می کنند: 479 یورو در ماه

کار در سوئد در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی

دانشجویان بین المللی سوئد مجازند که در حین تحصیل در سوئد مشغول به کار باشند. این کشور هیچ محدودیتی در زمینه ی میزان ساعتی که دانشجویان می توانند مشغول به کار باشند، تعیین نکرده است. اکثر دانشگاه ها دارای یک سرویس مشاغل هستند که به دانشجو در یافتن یک شغل نیمه وقت کمک می کنند.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند به منظور یافتن شغل یا تاسیس شرکت، تا شش ماه مجوز مجوز اقامت خود را تمدید نمایند و در صورتی که پیشنهاد شغلی دریافت نمایند، می توانند برای مجوز کار اپلای نمایند.

  کانال تلگرام اسپید آروین
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.