021-26290655
بررسی شرایط شما بصورت رایگان در تمام طول شبانه روز رزرو وقت مشاوره فرم‌های ارزیابی رایگان
تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

یکی از مهمترین اصول آموزشی در سوئد ایده پردازی و کارهای خلاقانه می باشد سیستم آموزشی سوئد به گونه ای است که شما را تشویق به ایده پردازی میکند ،  پس شما می توانید در این کشور به کشف استعدادهای خود بپردازید و از آن برای آینده ای بهتر بهره مند شوید. در راستای این موضوع کشور سوئد جز یکی ازبزرگترین کشورها در ثبت اختراع می باشد و سالانه هزاران اختراع جهانی در سوئد ثبت میگردد.

دانشجویان بعد از ادامه تحصیل می توانند درخواست اقامت کاری بکنند و بعد از ۳ تا ۵ سال کارکردن اقامت دائم کشور سوئد را بگیرند.

انتخاب کشور مناسب  برای ادامه تحصیل اولین و مهمترین گام برای دانشجو می باشد.

کشور سوئد برای ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشور های پر طرفدار می باشد.از دلایل مهم این امر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

شما می توانید کار گروهی (Team Work) را در کشور سوئد تجربه کنید.

بازار جهانی همیشه به کارگروهی ونو آوری بها می دهد که این امر را می توان در دانشگاه های سوئد یاد بگیرید. شما همچنین تکنیک هایی برای یادگیری بهتر کار گروهی خواهید آموخت.

دانشگاه های سوئد دارای پیشرفته ترین برنامه های آموزشی در مقاطع دانشگاهی می باشد. شما همچنین می توانید دوره های کارآموزی بصورت نیمه وقت در رشته ی خودتان را بگذرانید. این امر باعث می شود که شما هم عملی و هم تئوری در رشته ی خود حرفه ای شوید. دانستن تئوری و به کار بستن آن بصورت عملی مزایای خوبی برای پیدا کردن کار بعد از اتمام درستان می شود.شما در محیطی پر از خلاقیت و نوآوری تحصیل خواهید کرد.شما هر رشته ای که علاقه دارید را می توانید در دانشگاه های سوئد بیابید.شما قادر به ادامه تحصیل به زبان سوئدی و انگلیسی می باشید. همچنین تعداد زیادی از شرکتها در کشور سوئد به زبان انگلیسی هستند.

 

انواع دوره ها جهت تحصیل در سوئد :

  • دوره های تابستانی
  • دوره های کالج
  • دوره زبان انگلیسی
  • دوره زبان سوئدی رایگان
  • مقطع کارشناسی
  • کارشناسی ارشد
آیا می دانستید اسپید آروین در این کشور شعبه دارد؟
موسسه دانش پذیران اسپید آروین دارای شعبات مختلف در تهران - وین - استکهلم و ونکوور

مقاطع مختلف تحصیلی و شرایط آنها

اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در سوئد در دو ترم سپتامبر و ژانویه صورت می گیرد که ترم سپتامبر ترم اصلی محسوب میگردد و بیشتر رشته ها جهت ادامه تحصیل در این ترم ارائه خواهد شد. در ترم ژانویه که ترم فرعی است لیست رشته ها محدود می باشد و عموما ادامه تحصیل از طریق کورس مقدور است که متداولترین آنها دوره زبان در سوئد است.

مقطع کارشناسی ارشد

پذیرش های صادر شده در این مقطع جهت ادامه تحصیل عموما به زبان سوئدی می باشد و  در حدود سی رشته در ترم سپتامبر به زبان انگلیسی خواهد بود که شامل رشته های فنی است و در ترم ژانویه تقریبا ده رشته به زبان انگلیسی ارائه می گردد. طول دوره لیسانس سه سال است و شامل یکصد و هشتاد واحد می باشد و دانشجو در هر ترم میتواند سی واحد اخذ نماید که برای تمدید ویزا حداقل پانزده واحد را باید پاس کند.
هزینه ی هر ترم بین پنجاه هزار تا شصت و دوهزار و پانصد کرون می باشد و در این مقطع امکان اخذ بورسیه مقدور نمی باشد. فقط در صورتی که دانشجو فعالیت آموزشی خوبی داشته باشد شانس گرفتن تخفیف در شهریه بعد از یک یا دوترم از ۲۵ درصد تا ۷۵ درصد را داراست.

مقطع کارشناسی ارشد

چنانچه جهت ادامه تحصیل در سوئد برای مقطع فوق لیسانس مقصد اقدام دارید توجه داشته باشید داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک ۶.۵ که هر مهارت آن حداقل ۶ باشد لازم است و شرایط سنی و معدل تاثیر چندانی در پذیرش ندارد، همانطور که قبلا اشاره گردید بیشترین رشته های جهت ادامه تحصیل در سوئد در ترم سپتامبر ارائه می گردد و در حدود سیصد و هشتاد رشته قابل دسترس است ولی در ترم ژانویه رشته ها خیلی محدودترست و هزینه ی تحصیل نیز بین پنجاه تا شصت و دو هزار و پانصد کرون در هر ترم است. با توجه به اینکه دانشجو پذیرش یک ساله را دارد و یا برای رشته هایی اقدام نموده که طول تحصیل دو ساله باشد تعداد واحدها متفاوت است. اگر طول دوره یکساله باشد باید ۶۰ واحد را پاس نماید و اگر طول دوره دو ساله باشد باید ۱۲۰ واحد را پاس نماید. مشخص است جهت ادامه تحصیل در سوئد برای مقطع دکترا، فوق لیسانس های دو ساله شانس بالاتری دارند.

مقطع دکتری

در دوره ی دکتری تحصیل رایگان می باشد و دوره ی دکتری شغل محسوب می گردد و در طول دوره دانشجو حقوقی در حدود ماهی بیست هزار کرون دریافت می نماید و حدود هفت هزار کرون به عنوان مالیات از حقوق دانشجو کسر می گردد و همین امر باعث گردیده که اگر دانشجو چهار سال مشغول به تحصیل باشد و مالیات از حقوق پرداخت نماید، اداره ی  مهاجرت اقامت دائم را به دانشجو و همراهانش اعطا نماید.
نکته قابل توجه این است که پذیرش جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری بطور مستقیم امکان پذیر نیست و حتما باید حداقل یک ترم فوق لیسانس مجدد در دانشگاه خوانده شود تا اساتید از توانایی دانشجو اطلاع کسب نمایند و دانشجو را جهت دوره دکترا بپذیرند.

 

مزایای تحصیل در کشور سوئد

مقرون به صرفه بودن شهریه و مخارج زندگی
بورسیه ها و کمک هزینه های فراوان
امکان کار  دانشجویی در سوئد حین تحصیل
امکان کار در سوئد بعد از تحصیل
یادگیری مهارتهای لازم فعالیت در مشاغل جهانی
حضور در دوره های آموزشی عالی با کیفیت در بهترین دانشگاه های جهان
یادگیری نوآوری
زیبایی های طبیعی و تاکید بر پایداری
تنوع فرهنگی
انگلیسی بودن زبان تدریس دوره های تحصیلی
کیفیت و استانداردهای بالای زندگی

سیستم آموزشی کشور سوئد

در سوئد، آموزش برای همه ی کودکان بین ۷ تا ۱۶ سال اجباری است. کودکان از ۱ سالگی می توانند در کلاس های پیش دبستانی پذیرش شوند. دانش آموزان بین سنین ۶/۷ و ۱۵/۱۶، در مدارس همگانی اجباری حضور می یابند. اکثریت مدارس سوئد، زیر نظر شهرداری هستند اما تعدادی مدرسه ی دولتی به نام مدارس مستقل نیز وجود دارد. تعداد انگشت شماری مدارس شبانه روزی در سوئد دارای شهریه نیز پایه گذاری شده اند که با نام مدارس خصوصی شناخته می شوند. سیستم آموزشی سوئد مبتنی بر یک دوره ی آموزش ابتدایی ۹ ساله یا Grundskola با حضور اجباری است. بعد از این دوره یک دوره ی اختیاری سه ساله به نام Gymnasieskola وجود دارد که به دو گزینه ی آموزش عالی یا آموزش حرفه ای منتهی می شود. دانشجویان بعد از مقطع متوسطه می توانند برای دریافت مدرک آکادمیک از یکی از دانشگاه های دولتی یا کالج های دانشگاهی اپلای نمایند. علاوه بر مدارک آکادمیک عمومی، آموزش عالی سوئد تعداد زیادی مدرک حرفه ای و تخصصی در رشته هایی همانند مهندسی، حقوق و پزشکی نیز ارائه می نماید. سال تحصیلی در سوئد به دو ترم تقسیم می شود. ترم پاییز که در انتهای آگوست شروع شده و تا اواسط ژانویه ادامه می یابد و ترم بهار که از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه دارد.

تحصیلات عالی در کشور سوئد

آموزش عالی کشور سوئد به سه سطح پایه، پیشرفته و دکترا تقسیم می شود.
سطح پایه: برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید تحصیلات خود در مقطع دبیرستان را به اتمام رسانده باشد. مدارکی که در این سطح اخذ می شوند:
دیپلم دانشگاهی: ۲ ساله، ۱۲۰ واحد
لیسانس: ۳ ساله، ۱۸۰ واحد
سطح پیشرفته: برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید یک مدرک لیسانس سه ساله ی سطح پایه در سوئد یا مدارک معادل با آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارکی که می توان در این سطح اخذ کرد:
مدرک ارشد (یک سال): ۱ سال، ۶۰ واحد
مدرک ارشد (دو سال): ۲ سال، ۱۲۰ واحد
هر دو مدرک نیازمند ارائه ی پایان نامه می باشند.
سطح دکترا: برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید دارای یکی از مدارک سطح پیشرفته ی سوئد باشد یا حداقل ۴ سال تحصیلات تمام وقت با حداقل یک سال تحصیلات در سطح پیشرفته یا مدرک معادل آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارک این سطح:
لیسانسیه: ۲ ساله، ۱۲۰ واحد
دکترا: ۴ ساله، ۲۴۰ واحد

هزینه های زندگی در سوئد

هزینه های ماهیانه ی زندگی در سوئد اندکی بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است یعنی به طور ماهیانه ۸۶۰ تا ۹۷۰ یورو را باید برای هزینه های ماهیانه ی خود در نظر داشته باشید.
بیاید نگاهی به هزینه های زندگی در شهرهای دانشجویی سوئد بیندازیم:
گوتنبرگ و استکهلم: ۱۲۰۰ یورو در ماه
لینشوپینگ و لوند: ۱۰۰۰ یورو در ماه
اوپسالا: بین ۹۵۰ و ۱۱۰۰ یورو در ماه

هزینه های محل اقامت

یکی از مهمترین مخارج دانشجویان در زمان تحصیل، هزینه های محل اقامتشان می باشد. این هزینه ۴۰% از هزینه های ماهیانه ی دانشجویان را به خود اختصاص می دهد. به عنوان مثال:
دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند: ۵۰۸ یورو در ماه
دانشجویانی که با والدین یا فرزند زندگی می کنند: ۶۰۴ یورو در ماه
دانشجویانی که در تالارهای اقامتی زندگی می کنند: ۴۷۹ یورو در ماه

  کانال تلگرام اسپید آروین
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.