021-26290655
بررسی شرایط شما بصورت رایگان در تمام طول شبانه روز رزرو وقت مشاوره فرم‌های ارزیابی رایگان
هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به عواملی مانند شهر محل سکونت و عادات شخصی بستگی دارد و به همین دلیل نمی‌توان عدد دقیقی را عنوان کرد. اما میتوان گفت که بر اساس محل سکونت و سبک زندگی، این عدد میتواند بین 550 تا 750 یورو در ماه قرار بگیرد.

یکی از مزیت های تحصیل در آلمان این است که حمل و نقل دانشجو در شهر محل سکونت و کلیه شهرهای اطراف رایگان میباشد که باعث میشود هزینه زندگی در آلمان بسیار قابل توجه پائین باشد. به این صورت که دانشجو هر ترم یعنی هر 6 ماه یکبار مبلغی حدود 300 یورو به دانشگاه میپردازد و در عوض کارت حمل و نقل رایگان (Semester Ticket) میگیرد که بواسطه آن دیگر نیازی به خرید بلیط اتوبوس و یا مترو ندارد و رفت و آمدش در شهر محل سکونت و یا شهرهای اطراف کاملا رایگان خواهد شد. پرداخت هزینه ی Semester Ticket که چیزی در حدود 300 یورو به ازای هر ترم است، اجباری است، زیرا Semester Ticket کارت دانشجویی شما نیز محسوب میشود و پرداخت هزینه آن برای دانشجویان اجباری میباشد.

کاملا واضح است که بدون Semester Ticket هزینه زندگی دانشجویی در آلمان بیشتر از این میشد و به راحتی میتوان گفت بدون این سرویس، هر ماه بین 200 تا 300 یورو به مخارج دانشجو اضافه میشد.

یکی دیگر از مواردی که هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را به شدت کاهش میدهد،خدمات بیمه درمانی در آلمان میباشد. زیرا هزینه های درمانی در آلمان گران است. اما دانشجو با پرداخت بیمه در هر ماه، کارت بیمه دریافت میکند که بواسطه آن در سراسر اتحادیه اروپا میتواند بصورت رایگان تحت مداوا قرار بگیرد. هزینه بیمه دانشجویی برای دانشجویان زیر 30 سال 160 یورو است که نصف این مبلغ را دولت آلمان پرداخت میکند و دانشجو (چه دانشجوی آلمانی و چه دانشجوی خارجی) باید نصف دیگر آن را یعنی 80 یورو در هر ماه پرداخت کند.

اجاره خانه دانشجویی در آلمان در شهرهای مختلف، متفاوت میباشد. در شهرهایی مثل مونیخ اجاره خانه بسیار زیاد و در شهرهایی مانند هانوفر و یا بوخوم به صرفه و مناسب میباشد. هر چند کار پیدا کردن در شهرهای بزرگ راحت تر میباشد. البته شایان ذکر است که در آلمان تحصیل به طور کامل دایگان بوده و در هر ترم دانشگاه ها مبلغی حدود 250 الی 300 یورو جهت صدور کارت حمل و نقل رایگان از دانشجویان میگیرند.

محاسبات زیر میتواند تا حدودی برای اکثر دانشجویان ایرانی صدق کند که در این حالت دانشجو زندگی خوبی از نظر خوراک، تفریح و نیاز های آموزشی خواهد داشت:

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در ماه:

اجاره خانه با حق شارژ (آب، برق، اینترنت) 300 یورو

بیمه درمانی 80 یورو

خوراک 160 یورو

تفریح، ورزش 50 یورو

نیازهای آموزشی 20 یورو

سایر موارد 50 یورو

جمع کل 660 یورو

خوشبختانه وضعیت کار در کنار درس در آلمان هم از نظر قوانین موجود خوب است و هم از نظر اینکه کارهای بسیار زیادی در اکثر شهرهای آلمان برای دانشجویان وجود دارد و به راحتی میتوان گفت 90 الی 100 درصد مخارج زندگی دانشجویی از طریق کار در کنار درس امکان پذیر است.

چگونه در المان کار دانشجویی پیدا کنیم؟

زندگی یک سرگرمی ارزان نیست! بسیاری از دانشجویان برای ادامه‌ی بی‌دردسر زندگی پول کافی ندارند و به همین دلیل نیاز به یافتن کاری دارند که از طریق آن بتوانند امرارمعاش کنند. دراین‌ارتباط کارهای پاره‌وقتِ غیررسمی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها بهترین گزینه‌های ممکن هستند. باید بگوییم که در طول تحصیل در آلمان، شما واقعاً به یک کار دانشجویی نیاز دارید. حال سؤال اینجاست که اولاً انتظارِ یافتن چه نوع کارهایی، واقع‌بینانه است و ثانیاً چگونه می‌توانید حین تحصیل در کشور آلمان کار دانشجویی پیدا کنید؟

حین دوران تحصیل در آلمان، نوع کارهای دانشجویی که می‌توان پیدا کرد دامنه‌ای وسیع از کار در فرودگاه تا کار در خودِ دانشگاه را دربرمی گیرد. کار در کافه‌ها و رستوران‌ها هم یکی از متداول‌ترین مشاغل دانشجویی در المان محسوب می‌شود؛ اما یک‌ راه ایده‌آل برای کار هم‌زمان با تحصیل، یافتن شغل در موسسه، کتابخانه یا سایر مراکز وابسته به دانشگاه محل تحصیلتان است. هر یک از دانشگاه‌های کشور آلمان یک مرکز کاری (Job center) دارند که در آن‌ها برای حوزه‌های کاری که نیاز به کمک دارند، جهت همکاری از خودِ دانشجویان دعوت به عمل می‌آورند. همچنین در بسیاری از دانشگاه‌ها، سرویس‌های خدمات کاریابی برای دانشجویان وجود دارند.

واضح است که این گزینه یعنی اشتغال در دانشگاه ساده‌ترین راه پیدا کردن کار است زیرا دیگر لازم نیست که به دنبال شغل‌هایی با جای خالی بگردید چون از قبل معلوم است که برای کار، دانشجویانِ خود دانشگاه مدنظر قرار دارند. به خاطر داشته باشید که این نوع از کار غالباً موقتی بوده و دارای گردش مالی بالاست و این یعنی درآمد قابل قبولی دارد. بایگانی اسناد در یک بخش خاص یا کمک در روزهایی که فروشگاه‌ها بیش‌ازحد شلوغ هستند ازجمله کارهای رایج دانشجویی در این ارتباط هستند.

البته به‌طورکلی باید گفت که میزان درآمد شما به دانش و مهارت قبلی، منطقه و صدالبته زمینه‌ای که مایلید در آن کار کنید بستگی دارد. طبیعی است که در شهرهای بزرگی مثل مونیخ، هامبورگ یا کُلن، می تونید درآمد بیشتری داشته باشید اما فراموش نکنید که به همان میزان، بابت اجاره و غذا نیز باید پول بیشتری پرداخت کنید.

به تابلوی اعلانات دانشگاه توجه کنید

یکی دیگر از منابع خوب برای پیدا کردن شغل، تابلوی اعلانات دانشگاه است که در آن هرکسی می‌تواند یک آگهی نیازمندی را در هر زمینه‌ای قرار دهد. در خیلی مواقع، کارهای کوچک‌تری که پیشنهاد می‌شوند ازنظر زمانی انعطاف‌پذیر بوده و درآمد نسبتاً بالایی هم دارند. علاوه بر این، دانشجویان زرنگ عموماً برای پیدا کردن معاملات خیلی خوب تابلوی اعلانات را رصد می‌کنند. خصوصاً آن دسته از دانشجویانی که با موسیقی و آلات آن آشنا هستند، ساز می‌زنند یا به زبان دیگری صحبت می‌کنند، می‌توانند از طریق آموزش این مهارت‌ها به دیگران درآمدی سرشار کسب کنند.

نشریات شغلی را دنبال کنید

نشریاتی وجود دارند که به‌طور مشخص بر مسائل شغلی در ارتباط با دانشجویان تمرکز می‌کنند که Junge Karriere یکی از آن‌هاست. این نشریات و وب‌سایت‌های مربوط به آن‌ها اطلاعات زیادی را در حوزه‌های کاری مختلف در دسترس متقاضیان قرار می‌دهند.

  کانال تلگرام اسپید آروین
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.