021-26290655
بررسی شرایط شما بصورت رایگان در تمام طول شبانه روز رزرو وقت مشاوره فرم‌های ارزیابی رایگان
کار دانشجویی در هلند

      کار دانشجویی در هلند 

چنانچه شما به عنوان دانشجوی بین المللی در کشور هلند مشغول به تحصیل هستید و خواهان داشتن یک کار نیمه وقت در طول تحصیل خود هستید قبل از شروع به کار باید از قوانین ومقررات مربوط به کار ضمن تحصیل در کشور هلند اطلاع حاصل نمایید.

 

شرایط کار ضمن تحصیل بطور خلاصه:

  • داشتن ویزای تحصیلی
  • مجوز کار
  • گرفتن بیمه خدمات درمانی برای کار دانشجویی
  • پرداخت مالیات بر درآمد

 

نکته اول اینکه شما به عنوان دانشجو برای کار به اجازه کار(مجوز) نیاز دارید و البته قابل ذکر است که مجوز کار به ملیت شخص دانشجو بستگی دارد.

اگرملیت دانشجو جزء اتحادیه اروپا و سوِئیس (به غیراز کروواسی) باشد دانشجو برای کار ضمن تحصیل هیچ محدودیتی نخواهد داشت بدین معنی که  نیاز به مجوز کار نخواهد داشت و همچنین در تعداد ساعات کاری نیز محدودیتی نخواهند داشت ودانشجویانی که ملیت کرواسی دارند شرایط کار برای آنها به شرایط بازار و کارفرمای آنها بستگی خواهد داشت.

دانشجویانی که ملییتی غیر از اتحادیه اروپا دارند برای مثال دانشجویان کشور ایران برای کار ضمن تحصیل در کشور هلند نیاز به اجازه کار (مجوز) دارند و تنها کارفرما مربوطه می تواند تقاضای صدور مجوز کار را برای دانشجو داشته باشد وبعد از درخواست مجوز کار در طول 5 هفته صادر خواهد شد.

دانشجویان باید این نکته را در نظر داشته باشند قبل از شروع به کار باید تمام شرایط کارمثل  تعداد ساعات کار روزهای کار حقوق و مزایای کار و بیمه را با کارفرمای خود قطعی نمایند تا در آینده با مشکل مواجه نشوند.

کار سیاه :

دریافت کاراز طریق غیرقانونی مشکلات و پیامدهای زیانباری برای دانشجو در پی خواهد داشت از جمله اینکه در صورت بروز مشکل دانشجو نمی تواند هیچ گونه ادعای قابل قبولی در برابر کارفرمای خود داشته باشد و نکته دیگر اینکه کارفرما هیچ گونه حق بیمه ای برای دانشجو پرداخت نخواهد کرد و در صورت بروز حادثه دانشجو هیچ گونه بیمه درمانی نخواهد داشت که هزینه های درمانی وی را پرداخت کند .

ودر بسیاری از موارد انجام کار با شرایط غیر قانونی سبب لغو اقامت دانشجوی بین المللی در کشور هلند خواهد شد  بنابراین دانشجویان باید شرایط و قوانین کار را بدرستی رعایت کنند تا مشکلی برای اقامت و ویزای تحصیلیشان پیش نیاید .

 

بیمه خدمات درمانی برای کار ضمن تحصیل در کشور هلند:

طبق قانون در کشور هلند داشتن بیمه خدمات درمانی برای همه افراد چه شاغل باشند چه غیر شاغل و همچنین تمام شهروندان اتحادیه اروپا  الزامی می باشد وتنها دانشجویان بین المللی که جزء اتحادیه اروپا نباشند از این قانون مستثنی هستند اما همین دانشجویان اگر بخواهند در طول تحصیل خود کار نیمه وقت و یا پاره وقت انجام دهند باید برای دریافت بیمه خدمات درمانی اقدام نمایند .

 

 

مالیات کار ضمن تحصیل در هلند

دانشجویی که در ضمن تحصیل خود به کار نیمه وقت مشغول می شود  و یا شخصی که بعد از اتمام تحصیل خود به کار مشغول میشود باید مثل تمام شهروندان کشور هلند مالیات پرداخت کند و باید بدانید که دانشجو در حدود یک سوم از درآمد ناخالص  خود را باید برای مالیات پرداخت کند و حتی دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دارند ملزم به پرداخت مالیات هستند .

 

 

 

کار بدون نیاز به اجازه کار:

دانشجو برای کاری که به عنوان کارآموزی انجام می دهد نیاز به مجوز کار ندارد البته مسئله کارآموزی باید توسط کارفرما و شرکتی که در آن مشغول به کار هستند تایید شود .

از سال 2017 دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می توانند در ضمن تحصیل خود بدون هیچ محدودیت زمانی و بدون نیاز به مجوز کار به کارآفرینی بپردازند .

 

تعداد ساعات کار ضمن تحصیل در کشور هلند:

تعداد ساعات کار به مقطع تحصیلی دانشجو بستگی دارد دانشجوی مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته دانشجوی مقطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته و دانشجوی مقطع دکتری 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند.

دانشجویان بین المللی در کشور هلند می توانند در ماه های تابستانی August . July . June  بطور تمام وقت بدون محدودیت زمانی مشغول به کار شوند .

بنابراین دانشجویان می توانند بصورت پاره وقت در طول سال تحصیلی یا به صورت تمام وقت درطول ماه های تابستانی کار کنند.

 

چه نوع کاری ضمن تحصیل در هلند می توان انجام داد:

دانشجویان می توانند به مشاغلی چون  منشی گری . مدیریت . کارگری . فروش و بازاریابی و یا کار در رستوران ها و فروشگاه ها بپردازند و یا مشاغل تخصصی تر مثل کار در زمینه  IT  و طراحی وب  ...

لازم به ذکر است که دانشجویانی که زبان هلندی و یا زبان انگلیسی مسلط باشند شانس بیشتری در یافتن کار در کشور هلند خواهند داشت و همچنین مدرک تحصیلی نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود دانشجویانی که حداقل مدرک کارشناسی دارند شانس بیشتری خواهند داشت .

در کشور هلند مقطع دکترا در بسیاری از رشته ها یک شغل محسوب می شود و دانشجو مقطع دکترا می تواند از دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی خود حقوق متوسطی دریافت نماید که مشمول مالیات نیز می شود .

در کشور هلند فرصت های شغلی بسیاری برای افراد در نظر گرفته شده است و حتی بسیاری از سازمان ها و موسسه ها با هدف استخدام کردن افراد غیر هلندی وارد عرصه کار می شوند و کشور هلند پایین ترین نرخ بیکاری را در بین کشورهای اتحادیه اروپا را دارد .

 

لازم به ذکر است که استخدام شدن در مشاغل حقوقی در کشور هلند و در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی کاری بسیار مشکل می باشد اما فرصت استخدام در زمینه هایی همچون حسابداری و کار در رشته  IT بیشتر می باشد و همچنین فرصت کار در زمینه مهندسی و فنی نسبت به دیگر رشته ها بیشتر می باشد .

 

 

راه های یافتن کار ضمن تحصیل در هلند :

 

  • آژانس های استخدام
  • امور دانشجویی محل تحصیل (دانشگاه)
  • آگهی های کاری و وبسایت های کاریابی
  • روزنامه های هلندی
  • شبکه های اجتماعی

 

 

بهتر است بدانید با توجه به اینکه کار ضمن تحصیل در کشور هلند شرایط و محدودیت هایی دارد اما مزیت های ان بیشتر بوده و دانشجوایان می توانند با کار ضمن تحصیل برخی از هزینه های زندگی دانشجویی خود را تامین کنند و نیز تجاربی مفید کسب نمایند و بدین ترتیب شانس بیشتری برای کار بعد از اتمام تحصیل و استخدام در مراکز و شرکت های معتبر خواهند داشت .

به دانشجویان بین المللی در کشور هلند بعد از اتمام تحصیلشان به مدت یک سال فرصت برای تمدید اقامت و استخدام در کار داده خواهد شد از این رو کار ضمن تحصیل تجربه خوبی در این زمینه خواهد بود .

در پایان شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های هلند و ویزای تحصیلی کشور هلند با مشاوران و وکلای مجرب ما در موسسه اسپید آروین تماس بگیرید .

  کانال تلگرام اسپید آروین
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.